O turnieju

Nowa dyscyplina sportu walki, inna niż wszystkie
Medieval Combat – Sportowe Walki Rycerskie – to nowa dyscyplina sportu, która od kilku lat zdobywa coraz więcej fanów i przyciąga większą rzeszę zawodników na całym świecie.
W Polsce turnieje rycerskie z tego typu walkami rozgrywane są od ok. 12 lat, ale ten sport uprawiany jest także w krajach, które ze średniowieczem nie mają nic wspólnego – jak Argentyna, USA, Nowa Zelandia czy Republika Południowej Afryki. Jest to zatem dyscyplina sportu jak wszystkie inne – zawodnik musi skompletować odpowiedni sprzęt i ciężko trenować by osiągać coraz lepsze rezultaty.
Autentyczność jest ich największą zaletą, odróżniającą od pokazów walk czy rekonstrukcji bitew, które możemy często oglądać w sezonie letnim w okolicach zamków i innych obiektów historycznych. Co odznacza ta autentyczność? To, że zawodnicy stają naprzeciw siebie w szrankach (średniowiecznym ringu), z bronią białą w ręku, która różni się od jej średniowiecznych kopii tylko tym, że jest „zatępiona”. Pojedynki są toczone na pełnej szybkości, ciosy wyprowadzane są z pełną siłą. Tu zwycięża lepszy, ten, który faktycznie pokona swojego przeciwnika. Można sobie tylko wyobrazić, co by się działo, gdyby w takiej walce ciało rycerza nie było chronione ciężką metalową zbroją.
Prawdziwość tego sportu to nie tylko realna, pełnokontaktowa walka, ale także i zbroje zawodników, które muszą spełniać wyśrubowane normy autentyczności historycznej. Nie zobaczy się zbroi wzorowanej na sadze „Władcy pierścieni” czy „Conan’ie”. Założeniem sportu jest dbanie o każdy szczegół, tak by nawet znawcy historii byli usatysfakcjonowani jego autentycznością. Oczywiście sport, jak każdy inny, jest opisany wieloma regulaminami, które mają zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo dla tak ostro walczących rycerzy. Nad ich przestrzeganiem czuwa zespół sędziów, którzy także dokonują przeglądu zbroi i broni zawodników, oceniając czy pozwalają stoczyć bezpieczny pojedynek.

Zasady i konkurencje Sportowych Walk Rycerskich
Konkurencje bojowe rozgrywane podczas Turnieju podzielone są na dwie kategorie: walki indywidualne (pojedynki) i walki grupowe (bohurty). W każdej kategorii rozgrywanych jest kilka turniejów, a więc w pojedynkach mamy trzy konkurencje: walka na miecze i tarcze, na miecze długie (inaczej zwane dwuręcznymi) oraz na broń drzewcową (halabardy). Niezależnie od konkurencji, walka jest na punkty z podziałem na rundy o określonej długości. Upraszczając, wygrywa ten zawodnik, który w czasie całego pojedynku zada więcej ciosów, uderzając bezpośrednio w ciało (dokładniej w zbroję) przeciwnika.
Zupełnie inne zasady są w walkach grupowych. Tu nikt nie liczy trafień, ani nie ma stopera mierzącego czas trwania rundy. Walka trwa, dopóki jedna z drużyn nie powali na ziemię wszystkich zawodników drużyny przeciwnej. Wachlarz ciosów i technik stosowanych w walkach grupowych jest bardziej szeroki od tych z pojedynków. Oprócz ciosów bronią, dozwolone są kopnięcia, rzuty zapaśnicze, wbieganie w przeciwnika, atakowanie tarczą itd., oczywiście wszystko w ramach regulaminów walk. Broń używana przez rycerzy w tych walkach też jest cięższa i bardzo zróżnicowana: można podziwiać topory, buzdygany, tasaki i ciężką broń dwuręczną, której używano na polu bitew sześć wieków temu.

Większości osób może wydawać się, że taka walka to szaleństwo, ryzykowna zabawa która często kończy się poważnymi kontuzjami, a na pewno jest tylko dla wielkich i silnych mężczyzn. Nic bardziej mylnego. Sportowe Walki Rycerskie uprawiają także kobiety, które mają osobne zawody 1 vs 1 (3 konkurencje). Walczących pań jest oczywiście dużo mniej niż mężczyzn, ale już na tyle dużo w skali świata, że federacja rycerska IMCF przeprowadza także i konkurencje dla płci pięknej.

Program
Dzień pierwszy, 11 września 2021
09:30 – 10:30 Ceremonia otwarcia
10:30 – 11:30 Broń drzewcowa, kobiety i mężczyźni, 1 vs 1
11:30 – 13:30 Walki grupowe mężczyzn, 5 vs 5
13:00 – 14:30 Miecz długi, kobiety i mężczyźni, 1 vs 1
14:30 – 16:30 Walki grupowe mężczyzn, 5 vs 5
16:30 – 18:00 Miecz i tarcza, kobiety i mężczyźni, 1 vs 1
18:00 – 20:00 Grupowe walki pozaturniejowe

Kliknij tutaj: KUP BILET NA PIERWSZY DZIEŃ

Dzień drugi, 12 września 2021
09:30 – 11:00 Miecz i tarcza, kobiety i mężczyźni, ćwierćfinał, półfinał i finał
11:00 – 12:30 Miecz długi, kobiety i mężczyźni, ćwierćfinał, półfinał i finał
12:30 – 14:00 Broń drzewcowa, kobiety i mężczyźni, ćwierćfinał, półfinał i finał
14:00 – 16:00 Ćwierćfinał, półfinał i finał w walkach 5 vs 5
16:00 – 17:00 Ceremonia dekoracji i uroczyste zakończenie Turnieju

Kliknij tutaj: KUP BILET NA DRUGI DZIEŃ

KATEGORIE
Długi miecz: To błyskawiczne uderzenia a także brutalne ciosy i kopnięcia. Dwóch przeciwników walczy mieczami o długości 1 – 1,4 m o wadze między
1,6 – 2,6 kg. Uderzenie mieczem, uderzenie głowicą, rozbrojenie i upadek liczą się za 1 punkt. Uderzenia i kopnięcia są dozwolone, ale nie dają punktów.

Tarcza i Miecz: to niczym taktyczna gra w szachy pancerne. Przeciwnicy blokują, kontrują i poruszają się, aby przechytrzyć przeciwnika. Dwóch przeciwników walczy mieczami o długości 75 – 110 cm o wadze do 1,9 kg. Tarcze muszą pasować do historycznych przykładów i mogą ważyć do 5 kg. Pchanie tarczą jest dozwolone, ale uderzanie nią nie. Kopnięcia nie są dozwolone.

Broń drzewcowa: to najbardziej brutalna z konkurencji 1 na 1. Uderzenia bronią drzewcową dają możliwość przetestowania zbroi wojownika do granic możliwości. Akcję potęguje możliwość uderzenia dowolnym końcem broni. Dwóch przeciwników walczy bronią montowaną na drzewcu o długości 1,7 – 2 m i maksymalnej wadze 2,5 kg. Uderzenia, ciosy (tępym końcem broni) i upadki liczą się za 1 punkt, a rozbrojenie przeciwnika za 2 punkty. Uderzenia i kopnięcia są dozwolone, ale nie dają punktów.